• ALTIN (TL/GR)
  1.678,15
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0288
  % 0,05
 • € EURO
  28,9090
  % -0,10
 • £ POUND
  33,5098
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  3,7054
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2789
  % -1,28
 • BITCOIN/TL
  734980,439
  % 1,63
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

Visa Ve Mastercard Farkı

Visa Ve Mastercard Farkı

Visa kart ve Mastercard arasındaki fark, kampanyalar açısından farklılık göstermeleridir. Anlaşmalı olan firmalar Visa karta ve Mastercarda özel kullanıma dayalı avantajlı kampanyalar oluşturabilmektedir. İki karttan herhangi birini tercih etmek isteyen bireyler, firmaların oluşturduğu kampanyaları takip edebilir. Visa ve Mastercard, banka ve kredi kartı altyapı sistemleri pazarının yaklaşık olarak %70’ini ellerinde bulundurmaktadır. Mastercard, Visa karta göre daha fazla sponsorluk anlaşması yapmaktadır.

Visa Kart Nedir?

Visa Kart, Visa Inc tarafından markalandırılan bir ödeme kartıdır. Visa kart, 2004’te İngiltere’de kurulmuştur ve dünyanın en büyük finans kuruluşu olarak bilinen Bank of America Visa şirketinin kökenidir. Visa özellikleri:

 • 4000’den fazla Avrupa bankası üyedir.
 • 36 ülkede ödeme yapabilmenizi sağlar.
 • Genel merkezi İngiltere’dedir.
 • Visa, ön ödemeli kartların altyapı sistemini sağlamaktadır.
 • Vida kartlarını kredi kartı veya banka kartı olarak kullanabilirsiniz.
 • Visa Platinum ile restoranlarda özel indirimler, çeşitli seyahat teklifleri veya sürprizler kazanabilirsiniz.

Mastercard Nedir?

Mastercard,  bankalar ve tüketicilerinin kart ya da kredi kartı ile ödeme sistemlerini sağlamaktadır. 1966’da ABD’de kurulmuş bir finans şirketidir. Mastercard, çipli ödeme sistemi kurarak bankalara ve tüketicilere kolaylık sağlamıştır. Platinum MasterCard ve World Elite MasterCard ile kullanıcılar birçok avantajdan, özel indirimlerden yararlanmaktadır. Ödeme sistemleri arasında Mastercard lider konumda bulunmaktadır.

Mastercard ve Visa Kart Avantajları

Visa kart ve Mastercard ile kullanıcıya birçok avantaj ağlanmaktadır. Her iki kart da çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Genellikle sunulan avantajlar iki firmada aynı oranda sunulmaktadır. Her iki kart da sürpriz hediyeler, seyahat tercihlerinde avantajlar ve birçok mekânda indirimler sağlamaktadır. Mastercard ve Visa kart,  ülkemizdeki tüm pos cihazları ve ATM’ler tarafından anlaşmalı olarak kullanılmaktadır.

Mastercard ve Visa Kart Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Mastercard ve Visa Kart birçok özelliğe sahiptir. Mastercard ve Visa Kart hakkında bilinmesi gerekilenler şunlardır:

 • Mastercard ve Visa Kart kullanıcılara kredi kartı vermez ya da kredi kartı dağıtmaz: Her iki şirket de uluslararası ödeme ağıdır. Bundan dolayı, bankalar ve firmalar arasındaki kredi kartı işlemlerinden kaynaklanan nakit transferi kaydını tutmaktadır ve aracılık eder.
 • Kredi kartını aldığınız banka kartınız oldukça önemlidir: Kredi kartını almış olduğunu banka, kart aidatını, alışveriş faiz oranlarını vb. birçok ücreti kendisi belirlediği için kredi kartını aldığınız banka, Visa veya Mastercard olmasından daha önemlidir.
 • Mastercard ve Visa Kart ödeme ağı avantajları bulunmaktadır: Mastercard ve Visa Kart da dünyanın birçok yerinde geçerlidir. Seyahatlerinizde avantajlar, mekânlarda indirimler gibi birçok sürprizle karşılaşma olanağı sağlanmaktadır.

Mastercard ve Visa Kart Arasında Bilinen Farklılıklar

Visa ve Mastercard arasında en bilinen farklılık, Visa’nın 4 ve Mastercard’ın 5 ile kart numarasının başlamasıdır. Diğer fark ise ödeme konusundadır. Visa kart ile ön ödeme yapmanız gerekmektedir. Masterkart’ta ise herhangi bir ödeme yapmaksızın alışveriş yapılabilirsiniz. Yani MasterCard kartınıza para yüklemeden alışveriş yapma kolaylığı sizlere sunulur. Visa kart daha çok Avrupa pazarına hâkim durumda bulunurken, Mastercard ise Amerika pazarının büyük bir bölümünü elinde bulundurmaktadır. Genellikle çok fazla seyahat eden bireyler Mastercard’ı tercih etmektedir. Mastercard, World Elite Mastercard ve Platinum Mastercard ile kullanıcılarına avantaj seçenekleri sunmaktadır. Bu avantajlar seyahatlerinizde özel hizmetler sunmaktadır. Visa, Visa Platinum adını verdiği ürünü ile birçok seyahat teklisi, restoranlarda özel indirimler ve sürprizler gibi özel hizmetleri bireylere sunmaktadır. MasterCard veya Visa kartın farklılıkları, çok ince çizgilerledir ve her iki kart da avantajlar açısından neredeyse eşittir.