• ALTIN (TL/GR)
  2.491,67
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5370
  % 0,26
 • € EURO
  34,6258
  % 0,21
 • £ POUND
  40,5735
  % 0,49
 • ¥ YUAN
  4,4961
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % -0,42
 • BITCOIN/TL
  2067943,451
  % 0,32
 • BIST 100
  9.688,95
  % 1,48

Ucuz Temettü Veren Hisse Senetleri Bulma

Ucuz Temettü Veren Hisse Senetleri Bulma

Temettü anlam olarak bir şirketin bilanço döneminde elde ettiği karı yatırımcıları ile Paylaşması olarak tanımlayabiliriz. Yani, yatırımcı hisse tercih ederken temettü verimi yüksek hisseleri bulması avantaj kazandırmaktadır.

Ucuz ve temettü verimi yüksek hisseleri bulma yöntemi nedir?

Borsa dolar cinsinden dip seviye noktalarında iken, yatırımcının şu noktaya bakması gerekir. Defter Değeri birin altında yer alan hisseleri araştırmalı. Ayrıca düzenli olarak temettü dağıtan borsa şirketlerini bulup onlara yönelmelidir.

Piyasa Değeri/ Defter Değeri ne demektir?

Piyasa Değeri / Defter Değeri (PD/DD) oranı: Şirketin işletme toplam piyasa değerini şirketin bilançolarında yer alan toplam öz kaynaklarına bölünmesi sureti ile bulunan finansal bir gösterge aracıdır. Yani, yatırımcı bu oranı kullandığında elde ettiği veri ise (PD/DD oranı), şirketinin hisse senedi fiyatının borsalarda iskontolu (ucuz) yoksa primli (pahalı) işlem gördüğü noktasında fikir verir. Kısaca bu oran ile işletmenin varlıklarından borçlarını çıkarttığınız da bulunan net fark olarak tanımlanır. Şirketin defter değerini şu yöntem ile bulabiliriz; Aktif toplamı-borç/Hisse senedi sayısı olarak buluruz. Doğru hesaplanan defter değeri altında bulunan hisse senedi o oranda kar potansiyeli taşır.

Piyasa Değeri / Defter Değeri (PD/DD) oranı nasıl hesaplanır?

Bir şirketin piyasa değeri ile defter değerini karşılaştırmak yatırımcıya, şirket hakkında bilgi olması açısından şirketin gerçek değerini belirtir. İşletmenin kaynakları borçlar ile öz kaynakların toplamına eşittir. PD/DD şu yöntem ile hesaplanır.

PD/DD = Hisse Senedi Fiyatı / (Öz kaynak / Ödenmiş sermaye)

= (Hisse Senedi Fiyatı * Ödenmiş Sermaye) / Öz kaynak

= İşletmenin piyasa değeri / Toplam Öz kaynak

Piyasa Değeri / Defter Değeri (PD/DD) oranı nasıl yorumlanır?

Yatırımcı, hisse senedi alma noktasında öncelikli olarak kullanacağı yöntemlerin başında gelen PD/DD oranı olmaktadır. Yatırımcı bu oranı kullanarak hisse senedi pahalı mı ucuz mu noktasında bilgi sahibi olur. Bu oran analizinin en başarılı olduğu yerler sermayesi yoğun sektörlerde olmaktadır. PD/DD oranı 1’in altında ise şirketin piyasa değeri toplam öz varlıklarının altında bir değerle piyasada işlem görüyor demektir.