• ALTIN (TL/GR)
  1.680,48
  % 0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1479
  % 0,08
 • € EURO
  29,0073
  % 0,11
 • £ POUND
  33,2632
  % -0,30
 • ¥ YUAN
  3,7216
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,2822
  % -0,02
 • /TL
  %
 • BIST 100
  8.039,18
  % 0,48

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartı, günümüzde en çok kullanılan ödeme yöntemleri arasında yer almaktadır. Pek çok insan ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartı kullanmakta ve aylık olarak bankaya geri ödeme yapmaktadır. Ancak kredi kartı borcu ödenmediği zaman ya da kart aktif hale getirilmediği zaman, kart kullanıma kapatılabilmektedir. Bu gibi durumlarda insanların en çok araştırdığı konulardan biri de “Kredi kartı nasıl aktif edilir?” sorusunun yanıtıdır.

Kredi kartını aktif hale getirerek kullanmak isteyen bireyler, öncelikle kartlarının hangi amaçla kullanıma kapatıldığını bilmelidir. Kredi kartı borcundan dolayı kartlar kapatılabilmektedir. Bunun yanı sıra bankadan yeni bir kart istediğiniz zaman, kartı aktif hale getirmeniz gerekecektir. Ayrıca kayıp, çalıntı gibi bildirilerde bulunduğunuz zaman bankanız kartınızı kapatarak güvenlik sağlayacaktır.

Yeni Kredi Kartı Kullanıma Açma

Eğer bir bankadan bir kredi kartı talep ettiyseniz, kartınızı teslim aldığınız zaman kartınızdan işlem yapmanız mümkün olmayacaktır. Yeni kredi kartı kullanıma açma işlemi yapmanız gerekecektir. Zira banka tarafından verilen kartlar, ilk etapta şifresizdir. Bankalar, güvenlik sağlamak için şifre belirlendikten sonra kredi kartını kullanmanıza izin vermektedir.

Yeni kredi kartınızı kullanmaya başlamak için ATM’lere gidebilir, bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya da bankanızın mobil uygulamasını kullanarak şifre belirleme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ATM ile şifre belirleme işlemi oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken yeni aldığınız kartınızı ATM’ye takmak olacaktır. Kartınız şifresi olmadığı için ATM sizi direkt olarak şifre belirleme sayfasına aktaracaktır. Bu durumda kullanmak istediğiniz şifreyi belirtilen alana yazmanız yeterli olacaktır. Bazı bankalar bu aşamada güvenlik için cep telefonunuza kod gönderebilmektedir. Kodu, ATM’de belirtilen boşluğa yazarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerini arayarak da yeni kredi kartı kullanıma açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankaya tanımlı olan cep telefonunuzu kullanarak kartınızı aldığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak birkaç tuşlama ile şifrenizi belirleyebilirsiniz. Her bir bankada farklı tuş kombinasyonları gerekmektedir. Bu nedenle sizi yönlendirecek telesekreteri iyice dinlemeniz tavsiye edilmektedir. Telesekreterin yönlendirmeleri sonucunda şifre belirleme sayfasına ulaşabilir ve telefon tuşlamalarıyla şifrenizi belirleyerek kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi kartınızı kullanıma açmak istiyorsanız, bankanızın mobil bankacılık uygulamasını tercih edebilirsiniz. Mobil bankacılık sistemine giriş yaptıktan sonra bankanızın verdiği online hizmet seçenekleri arasında yer alan “Şifre Belirleme/Değiştirme” butonuna basarak şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede yeni kartınız kullanıma açılacaktır.

Borçtan Dolayı Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Eğer kullanmakta olduğunuz kredi kartınız borç ödemesi yapmadığınız için kapandıysa, kartınızı aktif hale getirmenin tek bir yöntemi bulunmaktadır. Bu da borcunuzu ödemektir. Bazı vatandaşlar, farklı nedenlerden dolayı kredi kartı borçlarını ödemeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda bankanız, borçların daha fazla birikmemesi ve geri ödenmesini sağlamak amacıyla kartınıza kısıtlama getirebilecektir.

Kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır konusu üzerine araştırmalar yapan bireyler, eğer kartları borçtan dolayı kapandığı için bu araştırmayı yapıyorsa borçlarını mutlaka ödemelidir. Kredi kartı kullanan bireylere, aylık asgari ödeme tutarı belirlenmektedir. Bu tutar her ay düzenli olarak ödenirse kartın kapanması göz konusu değildir. Ancak en az ödeme tutarı olarak belirlenen asgarinin dahi ödenmemesi durumunda birkaç ödeme dönemi sonunda kartınız kullanıma kapatılacaktır. Bankalar tarafından getirilen işlem kısıtlaması, kart sahiplerinin borçlarını ödemesi için bir uyarı niteliğindedir. Ancak kart kısıtlaması geldikten sonra dahi herhangi bir borç ödemesi yapılmıyorsa, yapılandırma ya da haciz durumlarına başvurulmakta ve yasal işlemler devreye girmektedir.

Kullanıma kapatılan kart nasıl açılır İş Bankası gibi spesifik konular da araştırılabilmektedir. Ancak hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız kullanın, borç nedeniyle bir kısıtlama söz konusuysa kartı aktif hale getirmenin tek yolu dönem borcunun kapatılmasıdır.

Yapılandırmaya Giren Kredi Kartı Açılır Mı?

Yapılandırmaya giren kredi kartı açılır mı sorusu, kredi kartının borcunu bir müddet ödememiş ve borcu banka tarafından yapılandırma sürecine girmiş bireyler tarafından araştırılmaktadır. Eğer kart borcunuzu ödemezseniz, ilk olarak kartınız kullanıma kapatılacaktır. Ancak ödememeye devam ederseniz, kartınız yapılandırmaya girecektir. Yapılandırma, borcunuzun belirli bir vadeye bölünmesini sağlamakta ve ödemenizi kolaylaştırmaktadır. Ancak yapılandırmaya sadık kalmayan bireyler, haciz gibi daha ciddi yasal işlemler ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Yapılandırmaya giren kredi kartı açma işlemi yapmak isteyen bireyler, kredi kartlarının borcunu birden ödemeli ya da belirtilen taksit ödemelerini düzenli olarak yapmalıdır. Bu sayede kredi kartınız kullanıma tekrar açılabilecektir.

Kayıp İhbarı Verilen Kart Nasıl Açılır?

Kartınız için kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunduysanız ve daha sonra kartınızı kaybetmediğinizi fark ettiyseniz, bankanızı arayarak işlemi iptal ettiremezsiniz. Zira ihbar üzerine kart kapatma işlemleri kalıcı olarak kapılmaktadır. Bu durumda kartınızı geri açtırmanın bir yolu bulunmamaktadır. İhbar üzerine kapatılan kartınızı tekrar kullanabilmeniz için bankanızdan yeni kart talep etmeniz gerekmektedir. Bakiyeniz ve borçlarınız yeni kartınıza aktarılacaktır. Bu sayede yeni numara ile gelecek kartınızı daha güvenli bir şekilde kullanmaya başlayabilmeniz mümkün hale gelecektir.