• ALTIN (TL/GR)
  1.173,52
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8191
  % 0,12
 • € EURO
  20,5677
  % 0,22
 • £ POUND
  23,3896
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  2,7756
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,2715
  % 0,03
 • BITCOIN/TL
  432636,294
  % 1,22
 • BIST 100
  5.292,87
  % -0,09

Borcu Olan Kredi Kartı Kapatılabilir mi?

Borcu Olan Kredi Kartı Kapatılabilir mi?

Kredi kartı nasıl kapatılır? Borcu olan kredi kartını kapatmak mümkün müdür? Türkiye nüfusunun neredeyse 3 katı kadar kredi kartı kullanımı gerçekleşiyor. Ve tüm ülkeler arasında kredi kartı kullanımlarında, kredi kartı borçlarında, gecikmeli ödemelerde veya yapılandırmalarda genellikle ülke olarak ilk sıradayız.

Peki kredi kartını kapatmak isteyenler hangi yöntemleri kullanabilirler? Kolay ve rahat şekilde kredi kartları nasıl kapatılabilir? Tüm detaylar için makaleyi okumaya devam edin.

Kredi Kartı Kapatma İşlemi

‘’Bankacılık nezdinde’’ ile başlayan cümleleri duymak, ülke geleneği niteliğindedir. Sicil puanınız, kredi skorunuz veya müşteri temsilcisinin ‘’bir yakınınızdan alamaz mısınız?’’ gibi absürt iletişimleri, Türkiye vatandaşlarının neredeyse 3’te 2’sinin yaşadığı bir durumdur. Tamamı, kredi kartı kullanmayı bilmeyen toplum geleneğinden ve bankacılık sektörünün aşırı gelişkin hallerinden kaynaklanıyor.

Reklamcılık sektöründe hızlı giden bankacılık sektörü ve harcamalar konusunda tüm dünyadan önce giden milli davranışlarımız ile küresel piyasalara yön verir nitelikteyiz. Peki bu durum nasıl düzelebilir? Kredi kartı kapatmak için neler yapılabilir?

Tüm bankaların uyguladığı sistem; tüm borçların kapatılmasıdır. Bir kredi kartı ancak tüm borçları kapatıldığı takdirde kapatılabilmektedir. Taksitlendirme işlemleri dahil, kredi kartı kullanımlarındaki tüm borç kapatıldığında, dilekçe ile kredi kartı kapatılabilir.

Kredi Kartı Borcu Varken Kapatmak Mümkün mü?

Borçlu kredi kartını kapatmanın tek yöntemi, borç transferi yapmaktır. Başka bir bankanın kredi kartına veya borç kapatmak kredisi kapsamında yeni ürün kullanımıyla kapatmak mümkün olabilir. Çift opsiyonlu kartlarda, yani hem kredi kartı hem banka kartı bir arada olan kartlarda, ek hesapta borç veya taksitlendirme varsa yine de kredi kartı kapatılamaz.

Ancak ek hesabın borcu veya taksitleri ödendiğinde, kredi kartının borçları ödendiğinde kredi kartı başvuru ile kapatılabilir.

Kredi Kartı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefon bankacılığında kredi kartı kapatma talebi sağlanabilir. Ancak banka şubesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Zira kapatılmayan kredi kartları, yıllık kullanım ücretleri, masraflar vs. Gibi ek ödemeler yansıtmaktadır. Borcu biten kredi kartlarını mutlaka kapattırmalı ve kredi kartı numarasını not etmeyi unutmamalısınız.

Türkiye’de kredi kartını kapatmadan kıran, atan veya kullanmamak için yok eden binlerce insan bulunuyor. Kapatma işlemi yapılmayan tüm kartlar hala aktif olarak görülmekte ve bankanın uyguladığı prosedürler dahilinde yıllık komisyon, vade gibi uygulamalar sunulmaktadır.

Banka şubesine doğrudan başvuru ile kredi kartı numarasının yer aldığı dilekçe ile başvuru yapılabilir. İşlem onayından sonra ATM’lerden veya internet bankacılığı gibi sistemlerden kontrolünü sağlayabilirsiniz.