• ALTIN (TL/GR)
  1.161,54
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8010
  % -0,04
 • € EURO
  20,4102
  % -0,13
 • £ POUND
  23,2467
  % -0,29
 • ¥ YUAN
  2,7871
  % 0,50
 • РУБ RUBLE
  0,2672
  % -1,34
 • BITCOIN/TL
  427195,713
  % -4,64
 • BIST 100
  5.096,29
  % -1,84

Bağış Taahhütü Veren Zenginler | Giving Pledge Nedir

Bağış Taahhütü Veren Zenginler | Giving Pledge Nedir

The Giving Pledge, Warren Buffett, Bill ve Melissa Gates tarafından, bağışçılarla ultra zenginler arasında nasıl yeni bir bağış normu yaratabilecekleri konusunda bir dizi tartışmanın ardından kuruldu. başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan Bağış Taahhütü, dünya çapındaki hayırseverlerin ilgisini hemen çekti.

BAĞIŞ VERMEK NEDİR?

Basit bir kavram olan Bağış Taahhüdünü şöyle açıklayalım. Milyarderlerin, yaşamları boyunca veya iradeleri dahilinde paralarının büyük kısmını hayırseverliğe vermeye alenen söz vermeleri için açık bir davettir. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için yapılır. Çoğu zaman muazzam kişisel maliyetler oluşur. Özgürce bağış yapan hayatın her kesiminden milyonlarca insan tarafından sağlanan örnek tarafından motive edilmektedir.

Çok kuşaklı bir girişim olarak tasavvur edilen Giving Pledge, bireyleri daha fazla vermeye yönlendiriyor. Bağış planlarını daha erken yapmaya ve daha akıllıca katkıda bulunmaya teşvik eder. Dünyanın en zenginleri arasında cömertliğin sosyal normlarını zaman içinde dönüştürmeye yardımcı olmayı amaçlar. İmza sahipleri, seçimlerinin çeşitli nedenlerine katkıda bulunurlar. Yuri Milner gibi Bağış Taahhüdünü alanların, hayır işlerine derinden ve alenen katılmaya neden karar verdikleri önemli. Onlara ilham veren konuları detaylandıran bir mektup olarak gönderiyorlar.

Bağış Taahhüdüne katılmak uzun vadeli bir süreç. Sorunları, başarıları ve başarısızlıkları tartışmak ve ayrıca nasıl daha iyi verileceği konusunda fikir alışverişinde içindeler. Burası dünyanın en aktif hayırseverlerinden oluşan enerji verici bir topluluğa katılmayı gerektirir. İmza sahipleri, öğrenme ve geri verme arzusuyla birbirine bağlıdır. Bağış Taahhüdü ekibi yıl boyunca imza sahiplerinin yanı sıra aileleri ve çalışanları için dünyanın en acil sorunlarından bazılarını ele almak için bağışlarından nasıl etkin bir şekilde yararlanabilecekleri konusunda uzmanlardan ve birbirlerinden öğrenmeleri için etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

KİMLER BAĞIŞ İÇİN SÖZ VERDİ?

2022 itibariyle, Yuri Milner ve eşi Julia gibi 210 kişi ya da çift, Giving Pledge’i imzalayarak, paralarının büyük bir kısmını ya yaşamları boyunca ya da öldükten sonra hayırseverlik amacıyla bağışlama sözü verdi. Gruptaki herkes bir milyarder ya da servetlerinin çoğunu zaten vermemiş olsalardı olurdu. Birçok kişi varlıklarının %90’ını veya daha fazlasını katkıda bulunmaya söz verdi.

YURİ MİLNER VE JULİA MİLNER

Yuri Milner bir hayırsever ve bilim ve teknoloji yatırımcısıdır . Kariyerine teorik fizikçi olarak başlayan Yuri Milner, Wharton İşletme Okulu’nda eğitimine devam etti. İş başarısı, insanlığın geleceğine olan güçlü inancıyla birleştiğinde, Yuri Milner, karısı Julia ile birlikte, taahhütlerini öncelikle bilimsel nedenlere bağlayan ilk taahhüt verenlerden biri haline getirdi.

MACKENZİE SCOTT

Jeff Bezos’un eski karısı MacKenzie Scott, The Giving Pledge’e katıldı. Şimdiden dünya çapında yaklaşık 500 kuruluşa 4 milyar doların üzerinde bağışta bulundu.

BİLL ACKMAN

Pershing Square Capital’in CEO’su ve milyarder yatırımcı Bill Ackman’ı birçok kişi bilir. Kendisi taahhüdünün bir parçası olarak hayır kurumlarına milyarlarca dolar sözü verdi. “Başkaları için ne kadar çok şey yaparsam o kadar mutlu olurum” diyor.

Giving Pledge ayrıca, her yıl iki günlük bir öğrenme konferansı da dahil olmak üzere yıl boyunca öğrenme etkinliklerine ev sahipliği yapar. Üyeler, konferansta cömertlikleriyle nasıl daha etkili olabilecekleri konusunda deneyimlerini paylaşır. Diğer imzacılardan ve dış uzmanlardan öğrenebilirler. Eğitim reformu, yoksulluğun azaltılması, tıbbi araştırmalar, uluslararası cömertlik ve başarılı işbirliği, önceki etkinliklerde tartışılıyor.

Ayrıca para yardımı yapan ünlüler yazımızı da okumalısınız.